12 لباس معروف و ماندگار سینمای هالیوود

نوشته تحریریه ژیلمو

23 آذر 1402

فرهنگ و هنر

0 نظر

12 لباس معروف و ماندگار سینمای هالیوود

شغل طراح صحنه و لباس یکی از مهمترین کارهایی است که پشت پرده هر فیلمی اتفاق می افتد. هر لباسی اطلاعاتی را در مورد شخصیتی که آن را می پوشد نشان می دهد و لباس مناسب برای یک شخصیت داستانی را در مورد آن شخص بیان می کند که دیالوگ های معمولی نمی توانند. بیشتر اوقات، کار طراح لباس دیده نمی شود به طوری که لباس های مربوطه متناسب با داستان هستند اما به اندازه کافی معمولی می باشند که در پس زمینه محو شوند. اما گاهی اوقات، اگر فیلم به اندازه کافی محبوب باشد و طراحی به اندازه کافی چشم نواز باشد، یک لباس در نوع خود معروف می شود و به اندازه شخصیتی که آن را می پوشد قابل تشخیص و نمادین است.

امروز در مجله ژیلمو با یک مقاله بی نظیر با شما هستیم تا 12 مورد از مشهورترین لباس هالیوودی های جذاب و معروف را با هم بررسی کنیم، لباس‌هایی که با فیلم‌ها، بازیگران، گرایش‌های مد و حتی دهه‌ها مرتبط شده‌اند. آن‌ها از مفاهیم علمی تخیلی دور تا لباس‌هایی که در کمد هر کسی یافت می‌شوند را شامل می‌شوند، اما هر کدام خلاصه‌ای به یاد ماندنی از شخصی است که آن را پوشیده است. پس با ما همراه باشید.

1- لباس جوکر، شوالیه تاریکی

شروع لیست 12 لباس ماندگار هالیوود یک لباس بسیار ماندگار و چشم نواز از یک فیلم ماندگار و چشم نواز است. بازی جک نیکلسون در سال 1989 از جوکر در «بتمن» تیم برتون به عنوان نسخه سینمایی این شخصیت برای سال‌ها دیده می‌شد و لباس او نیز همینطور بود، یک کت و شلوار بنفش پر زرق و برق که فقط می‌توانست متعلق به یک دلقک باشد. کریستوفر نولان و هیث لجر هنگام ساختن جوکر جدید برای “شوالیه تاریکی” چیزهای زیادی برای ارائه داشتند و نه تنها بازی لجر یک استاندارد طلایی جدید برای این شخصیت خلق کرد، بلکه لباس او نیز به سبک تعیین کننده ای برای شخصیت جوکر تبدیل شد.

لباس جوکر نولان به اندازه بازی لجر یک چیز جدید نیست، اما می توانست جوکر واقعی تری را خلق کند و در عین حال به تئاتری بودن شخصیت وفادار بماند. کت و شلوار این شخصیت در فیلم همچنان بنفش است و سایه بنفش عمیق‌تر از آن چیزی که انتظار می‌رود در فضای باز دیده می شود. این کت و شلوار بر خلاف از کمد لباس بی لک نیکلسون، رنگ و رو رفته و کثیف است و در خور جایگاه لجر جوکر به عنوان یک جنایتکار سطح پایین به شمار می رود. این کت و شلوار یک لباس سرگرم کننده طبیعی است که قادر نمایش به خشونت وحشیانه در فیلم بود. از زمان اکران «شوالیه تاریکی» در سال 2008، این فیلم منبع اقتباس بسیاری از لباس‌های هالووین بوده و بر روی شخصیت‌های بعدی تأثیر گذاشته است.

2- لباس گربه ای، بازگشت بتمن

در حالی که تصور تیم برتون از جوکر ممکن است تحت الشعاع نولان در چشم انداز فرهنگ پاپ قرار گرفته باشد، نسخه او از Catwoman در سال 1992 در “Batman Returns” تا به امروز یکی از بهترین ها باقی مانده است و لباس گربه ای همراه آن هنوز به عنوان یکی از بهترین ها مورد ستایش قرار می گیرد.

لباس زن گربه ای به همان دلایلی که در سال 1992 این فیلم یک محصول جنجال برانگیز بود و بقیه فیلم های «بازگشت بتمن» در سال 1992 مورد بحث قرار گرفت، نمادین است. در زمانی که تصور می شد فیلم های ابرقهرمانی برای بچه ها هستند، کت و شلوار لاتکس تنگ، که با رنگ قرمز گیلاسی رژ لب میشل فایفر برجسته شده بود، یک انقلاب به وجود آورد.

در آن زمان رژ لب، برای والدین به شکل یک تهاجمی جنسی بود. همچنین دوخت زمختی که در سرتاسر کت و شلوار کشیده شده است، بیش از هر شخصیت شرور پرفروش دیگری، یادآور ادوارد دست قیچی شکنجه شده برتون است، و به شکایت هایی دامن می زند که فیلم «بازگشت» خیلی تاریکتر از چیزی است که نشان می دهد.

اما تاریکی دلیل اصلی است که لباس گربه ای در طول سالیان به یاد ماندنی باقی مانده است، زیرا هیچ سابقه ای قبل یا بعد از آن ندارد. فیلم «زن گربه‌ای» هالی بری در سال 2004 سعی کرد کت و شلوار را حتی بیشتر جنسی نشان دهد، اما بدون لبه تیره، مردم آن را به عنوان یک لباس خنده‌دار برانداز کرده و به زودی در میان خودشان این لباس را فراموش کردند. لباس گربه ای سال 92 همچنان قدرت خود را در ایجاد حس عجیب بیننده حفظ کرده و به همین دلیل در ذهن مردم مانده است.

3- لباس دروگ ها، پرتقال کوکی

در میان لیست انواع لباس هالیوودی پرتقال کوکی نقشی عجیب دارد. همیشه در طول تاریخ فیلم‌های استنلی کوبریک پر از لباس‌های افسانه‌ای بوده است، از لباس‌های فضایی «2001: ادیسه فضایی» تا کت قرمز جک تورنس در «درخشش». اما تنها یک لباس کوبریک می‌توانست در پس‌زمینه «Space Jam: A New Legacy» ظاهر شود، با این انتظار که مخاطب بداند چیست و آن لباس دروگ‌ها در «A Clockwork Orange» است. لباس‌های سفید ساده خانواده دروگ‌ها در هر زمینه‌ای نماد این هستند که زمان‌های پر هرج و مرج زیادی در پیش است.

“پرتقال کوکی” درباره انگلستان آینده است که توسط خشونت ویران شده است و دروگ ها کاملاً مطابق این زمان و مکان ترسناک لباس پوشیده اند. در نگاه اول، کمد لباس‌هایشان می‌تواند باعث شود که مردم یاد جنتلمن‌های انگلیسی بیافتند، زیرا  آن‌ها پیراهن‌های سفید بی‌لک و شلوار با کلاه‌های کاسه‌دار سیاهی بودند که نمادی از لباس های کلاسیک مردم بریتانیا بوده استو اما سگک های برنزه‌ای که به‌عنوان کمربندشان عمل می‌کنند نشان می‌دهند که مشکلی این وسط وجود دارد و سعی در بیان ویژگی های رفتاری این افراد داشت. این طراحی به‌طور شگفت‌آور ساده‌، برای فیلمی درباره آینده‌ای خارج از کنترل و عجیب است، اما همین سادگی باعث می‌شود که در آشفتگی بیشتر جلوه کند. بیننده به مردان جوان خوش پوش در این آینده وحشتناک نگاه می کند و تصور می کند که آنها رابطی با زمان متمدن تر ما خواهند بود. اما در عوض، وحشیگری را که در پس لباس مودبانه پنهان شده، اکنون و بعداً آشکار می کنند.

4- کت و شلوار دارث ویدر، جنگ ستارگان

دارث ویدر شناخته‌شده‌ترین شخصیت شرور سینمای تمام دوران است و ما حتی در اکثر سه‌گانه‌های اول «جنگ ستارگان» چهره او را نمی‌بینیم. در غیاب آن، صدای او و به ویژه لباس او چیزی است که او را تعریف می کند و تصوری از شر غایب از هر نوع انسانیت فیزیکی ایجاد می کند.

کت و شلوار ویدر بسیار برجسته است، زیرا لباس‌های اصلی «جنگ ستارگان» تا حد ممکن با تکنولوژی پایین‌تر هستند. پارچه‌های سفید و قهوه‌ای ساده‌ای که لوک، لیا و اوبی‌وان می‌پوشیدند، می‌توانست متعلق به یک عصر قدیمی و دیرینه باشد. اما دارث ویدر تنها می تواند بخشی از آینده ای پیشرفته از نظر فناوری باشد، جایی که فاصله بین انسان و ماشین ناپدید شده است. شنل سیاه او نمادی کلاسیک از شرارت فیلم است، اما سایر عناصر لباس، او را به گونه ای مدرن تر از جانوران تبدیل می کند. پانل کنترل روی سینه او نشان می دهد که بدن او تحت کنترل کامپیوتری است و ماسک او شبیه جمجمه ای است که تا حد امکان غیرانسانی به نظر برسد.

5- زره روبوکاپ ، فیلم روبوکاپ

داستان RoboCop مانند دارث ویدر، داستانی ترسناک از ماشین‌هایی است که بدن انسان را تسخیر می‌کنند. اما ویدر یک هیولای وحشتناک است زیرا عناصر ماشین به طور یکپارچه با بدن ترکیب می شوند، در حالی که RoboCop بیشتر یک شخصیت تراژیک است (مانند هیولای فرانکنشتاین) زیرا هیچ ظرافتی در طراحی او وجود ندارد. در این تقریب ناشیانه شکل انسان با اجزای سایبورگ هم کمدی و هم غم وجود دارد که نشان می‌دهد ماهیت فناوری هیچ جایگزینی برای بدن انسان نیست و نخواهد بود.

بازیگر پیتر ولر برای حرکت در لباس RoboCop زمان سختی را پشت سر گذاشت و به راحتی می توان دلیل آن را فهمید. به نظر می رسد این لباس مملو از آهن آلات سنگین و قطعات سفت و سخت است که حرکت عادی انسان را غیرممکن می کند. همه این موارد دلایلی بودند که باعث ماندگاری این لباس در اذهان شدند.

6- لباس بلند، خارش هفت ساله

رتبه ششم لیست 12 لباس ماندگار هالیوود یک لباس ماندگار و سفت و سخت است.گاهی اوقات یک لباس به تنهایی نمادین نیست و نیاز به عنصر دیگری دارد تا آن را تبدیل به یک اثر خاص کند. لباس سفید مرلین مونرو در «خارش هفت ساله» اگر دریچه فاضلابی که آن لباس در فضای آسمان شناور می کند وجود نداشت، فوراً قابل تشخیص نبود. با دریچه هوا، لباس به بخشی از یکی از متداول ترین تصاویر تقلید شده در تاریخ سینما تبدیل می شود، تصویری که میراث ماندگار زنی که این لباس را می پوشد باقی می ماند.

به عنوان یک فیلم، «خارش هفت ساله» مانند دیگر فیلم های مونرو مانند «بعضی ها حرارت را دوست دارند» یا «آقایان مو بورها را ترجیح می دهند» به یاد نمی آورند. اما لباس او در این فیلم هنوز هم مشهورترین تصویر فیلم مونرو است که جذابیت او را به عنوان یک نماد جنسی بازیگوش خلاصه می کند. یقه‌ی غوطه‌ور این لباس نشان می‌دهد که شخصیت مونرو از جذابیت‌های جنسی خود آگاه است، اما کمدی تصویر این است که او واقعاً با نسیمی که پاهایش را آشکار می‌کند، غافلگیر شده است. او همیشه از راه های خود خواسته برای جذابیت رسیدن استفاده نمی کند و گاهی اوقات او به طور غافلگیرانه ای به آن برخورد می کند.

7- لباس شب مشکی، صبحانه در تیفانی

رتبه هفت لیست 12 لباس ماندگار هالیوود بسیار ماندگار و چشم نواز است.آدری هپبورن نماد سبک دهه‌های 50 و 60 به شمار می رود، این موضوع تا حدی به لطف همکاری او با خیاط‌ساز هوبرت دو ژیوانشی در لباس‌های معروف‌ترین فیلم‌هایش می باشد. اما حتی در زمینه لباس‌های زیبا، دستاورد هپبورن و جیوانچی، لباس شب سیاهی است که هالی گولایتلی در صحنه ابتدایی «صبحانه در تیفانی» پوشیده بود، که شهرت هپبورن و جیوانچی را به عنوان قله‌های زیبایی و جذاب تثبیت کرد.

محبوبیت این لباس در آن زمان تا حدودی به این دلیل است که به جای لباس های مجلل مورد علاقه فیلم های آن زمان، این لباس نشانگر ظاهری بود که توسط زنان تماشاگر فیلم قابل دستیابی به شمار می آمد.

 لباس مشکی کوچک پیش از این یکی از اصلی‌ترین کمد لباس‌های زنانه بود که به دلیل کاربردی بودن و سادگی و در عین حال شیک بودن مورد علاقه افراد مختلف بود و تنها پس از انتشار “صبحانه” محبوبیت بیشتری پیدا کرد. زنان با هر طبقه  اجتماعی یا پس زمینه ای و دارا بودن هر نوع محتویاتی اعم از شومیز زنانه مجلسی در کمد شخصی لباس می توانستند با آنچه در دسترس آنها بود، شبیه هالی گولایتلی به نظر برسند. اما چیزی که این لباس را در طول سال‌ها مشهور نگه داشته است.

پیشنهاد ژیلمو برای داشتن یک استایل زیبا در هوای زمستانی بافت وارداتی پلنگی جذابی است که می تواند به شما در چشم نواز بودنتان در هوای سرد کمک زیادی کند.

8- لباس ویلی وونکا، چارلی و کارخانه شکلات سازی

رتبه بعدی لیست 12 لباس ماندگار هالیوود برای یک فیلم شیرین و شاید خشن می باشد. از زمان انتشار “ویلی ونکا و کارخانه شکلات سازی” در سال 1971، این سوال به شدت مورد بحث قرار گرفته است: آیا ویلی ونکا یک شخصیت جادویی است یا یک انسان عجیب و غریب خطرناک؟ بازی جین وایلدر در نقش ونکا هر دو پاسخ را به یک اندازه محتمل می‌سازد، و همچنین لباس او نیز به همان اندازه ممکن است نماد ماجراجویی شگفت‌انگیز و خطر قریب‌الوقوع باشد.

ویلی ونکا مانند یک انسان معمولی لباس نمی پوشد. کلاه بلند، پاپیون پرزرق و برق و عصا او را شبیه به یک اشراف زاده قدیمی می کند و او را نسبت به مهمانان ساده ترش در کارخانه شکلات سازی در قدرت بیشتری قرار می دهد. اما هیچ اشراف زاده ای با ساختار و شکل و شمایل این رنگ های پر جنب و جوش و ارغوانی که مانند لفاف آب نبات می درخشند، لباس نمی پوشد. ظاهر براق و عجیب او به نظر می رسد که برای همه چیزهایی فراهم کند، کودکان را خیره کند و روحیه اقتدار را به والدین آنها ارائه دهد. این موضوع هیچ احساس واقعی از مرد پشت لباس نمی دهد، به نظر می رسد این اقدامی است که سع دارد تا مردم او را دنبال کنند، حتی در حالی که او مدام کودکان را به سمت سرنوشت های وحشتناک سوق می دهد. صحنه معروفی که در آن وونکا بر سر چارلی عصبی شده و فریاد می‌زند، یکی از معدود دفعاتی است که چارلی کلاه و ژاکت را کنار می‌گذارد و شرارت را در زیر نمای رنگارنگ بیرونی آشکار می‌کند.

9- لباس مزرعه، جادوگر شهر اوز

رتبه نهم لیست 12 لباس ماندگار هالیوود مربوط به فیلم جادوگر شهر اوز است. دوروتی در «جادوگر شهر اوز» اغلب به داشتن یک جفت دمپایی یاقوتی کوچک شناخته می‌شود. اما دمپایی ها بدون کنار هم قرار گرفتن بقیه لباس های او که به عنوان یادآوری دائمی از خانه ای است که او می خواهد به آن بازگردد، تأثیر دیگری ندارند.

هنگام تماشای یک دنیای فانتزی در ابعاد این فیلم، بیننده به یک لنگر قوی برای چسبیدن به واقعیت نیاز دارد تا از مضحک بودن فیلم جلوگیری شود. دوروتی دقیقا همان لنگر است، و لباس دخترانه‌ی ساده‌ی مزرعه‌دار او تنها چیزی است که به محض اینکه دوروتی در اوز فرود می‌آید، واقع‌گرایی را نشان می‌دهد. اگرچه این یک لباس واقعی است، اما خسته کننده نیست. علی‌رغم آنچه که در افتتاحیه با رنگ قهوه‌ای ارائه می‌شود، وقتی بخش Oz شروع می‌شود، داستان به گونه دیگری روایت می شود. نگاه کردن به دوروتی حتی با وجود لباس‌های عجیب‌وغریب‌تر در اطراف او جذاب است و خانه او در کانزاس را با رنگی غیر از قهوه‌ای غبارآلود مرتبط می‌سازد، و باعث می‌شود که تا پایان آن موقعیت بدی به نظر نرسد.

10- لباس زرد، کیل بیل 1

رتبه دهم لیست 12 لباس ماندگار هالیوود یک لباس زرد معروف می باشد. جالب است بدانید که یک لباس نمادین در یک دهه می تواند لباس نمادین دیگری را چند دهه بعد الهام بخشد. کوئنتین تارانتینو کار حرفه ای وام گرفتن ایده از  عناصر فیلم های دهه 60 و 70 را برای خلق تصاویر نمادین جدید در زمان حال را خلق کرده است. در «کیل بیل 1»، او به شخصیت اصلی «عروس» لباس سرهمی زرد رنگی را که برای اولین بار به بروس لی در آخرین فیلمش «بازی مرگ» تعلق داشت، بازآفرینی می‌کند و سکان هدایت را از یک ستاره اکشن محبوب به دیگری می‌سپارد.

جدای از ادای احترام به بروس لی، زرد کورکننده لباس ، تصمیمی غیرعادی برای یک فیلم انتقام جویانه است. اوما تورمن برای پوشیدن آن مردد بود و از این که او را شبیه به یک بستنی موزی کرده بود شکایت داشت. اما غیر متعارف بودن آن چیزی است که آن را به یک انتخاب مؤثر تبدیل می کند، زیرا از زمان لی، هیچ قهرمان اکشنی حتی سعی نکرده آن را انجام دهد. این رنگ همچنین باعث می‌شود که رگه‌های خونی که روی آن قرار می‌گیرند (زیرا The Bride شروع به کشتن مردم می‌کند) نادیده گرفتنش سخت‌تر می‌شود. خون ممکن است در لباسی با رنگ تیره محو شود، اما در تضاد شدید با زرد روشن قرار دارد و به وضوح به عنوان اثر نیروی کشنده The Bride قابل مشاهده است.

11- کت و شلوار قهوهای مایل به زرد، فارست گامپ

مورد بعدی لیست لباس های هالیوودی مشهور ژیلمو مربوط به فارست گامپ است. صحنه نشستن روی نیمکت پارک فارست گامپ یکی از مشهورترین تصاویر سینمایی در دهه های اخیر است و تنها بازی تام هنکس نیست که بار ماندگاری این اثر را به دوش می کشد. این کت و شلوار برنزه ساده گامپ است که کنتراست بصری قابل توجهی را بین گامپ و نیمکت ایجاد می کند. همچنین این لباس می تواند تضادی بین گامپ و تمام افرادی که در سفرهایش ملاقات می کند ایجاد کند زیرا لباسی منحصر به فرد برای یک مرد منحصر به فرد می باشد.

تصویر مردی با لباس این گونه در انتظار اتوبوس، جایی که افراد زیادی به بهترین لباس خود اهمیت نمی دهند، بلافاصله گامپ را به عنوان چیزی متفاوت از افراد معمولی نشان می دهد. با بررسی دقیق‌تر، کفش‌های ورزشی کثیف که با کت و شلوار تمیز همراه هستند، ترکیبی گیج‌کننده از رسمی و غیررسمی، سوالات بیشتری را در مورد گامپ ایجاد می‌کنند. اما همانطور که او داستان خود را تعریف می کند، کمد لباس او به عنوان نمایشی از یک چهره منحصر به فرد معنا پیدا می کند. کت و شلوار قهوه ای مایل به زرد برای این امر اهمیت ویژه ای دارد، لباسی به قدری ساده که به هیچ سبک یا دوره خاصی تعلق ندارد. این موضوع آن را به ظاهری عالی برای گامپ تبدیل می‌کند، کسی که از هر دهه و رویداد فرهنگی مهم اواسط تا اواخر قرن بیستم می‌گذرد، بدون اینکه تحت تأثیر هیچ یک از آن‌ها قرار بگیرد. او مردی است که خارج از زمان وجود دارد و لباس هایی می پوشد که با هیچ کد شناخته شده ای مد مطابقت ندارد.

12- کت و شلوار چهارخانه زرد، جاهل

انتخاب نهایی لیست لباس های هالیوودی مشهور برای فیلم کلاسیک جاهل است.شر هوروویتز در «جاهل» به نمایش روحیه نوجوان دهه 90 در فرهنگ عامه روی آورده است، او در این فیلم با زبان عامیانه متمایز صحبت می کند و وسواس زیادی برای یافتن لباس مناسب دارد. کمد لباس او نیز به واسطه این اطلاعات بسیار تأثیرگذار بوده است، به طوری که این کت و شلوار چهارخانه حتی توسط نماد شیک پوشی (دوناتلا ورساچه) در مجموعه 2018 او کپی شده است. به راحتی می توان فهمید که چرا کمد لباس شِر با گذشت بیش از 25 سال از انتشار «جاهل» همچنان مورد توجه است! او می تواند حتی یکنواختی بالقوه کسل کننده لباس مدرسه را به چیزی منحصر به فرد و شیک تبدیل کند.

ممکن است کالیفرنیای آفتابی «جاهل» در تضاد کامل با صحنه گرانج سیاتل باشد، اما زیبایی شناسی گرانج در دهه 90 چنان بر همه چیز غالب شد که به کمد لباس چر راه پیدا کرد. شطرنجی مورد علاقه راک‌های سیاتل در الگوی یونیفرم مدرسه چر خودنمایی می‌کند و سنجاق‌های قفلی که یکی از اکسسوری‌های کلیدی هارد راک که به دهه 70 بازمی‌گردد، روی دامن او وجود دارد. اما دور از فلانل قرمز و مشکی تیره نیروانا و پرل جم، لباس شِر کاملاً زرد آفتابی است که نشان‌دهنده‌ی مثبت بودن او و محیط‌های روشن بورلی هیلز است که در آن زندگی می‌کند. چر هم بخشی از زمان خود است و هم یک پیشگام، که از ترندهای روز استفاده می کند و آنها را به سمت احساسات شاد خود متمایل می کند.

سخن پایانی

دنیای هالیوود مسیر طول و درازی را برای رسیدن به چیزی که حال حاضر در آن قرار دارد طی کرده است، در طی این سال ها لباس های ماندگاری منبع الهام کارگردانان و فعالین سینمایی بوده است که همواره ماندگاری آن ها چیزی بیشتر از تصاویر ساده در پس زمینه ذهن افراد بوده است. در این مقاله از ژیلمو سعی کردیم به شکلی کامل شما را با 12 لباس معروف هالیوود آشنا کنیم تا بیشتر با داستان هایی که این لباس ها برای معروف شدن طی کرده اند آشنا شوید، امیدواریم که از مطالعه آن لذت برده باشید.

اگر به دنبال راهی برای درمان مو خوره در منزل هستید، پیشنهاد می کنیم حتما سری به لیست مقاله های ژیلمو زده و به کمک مقاله مربوطه به سادگی مشکلتان را حل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه دسته‌بندی‌ها سبد خرید 0 جستجو ورود/ثبت‌نام