8 ترفند از بین بردن پرز لباس

نوشته تحریریه ژیلمو

5 شهریور 1402

سبک زندگی

0 نظر

8 ترفند از بین بردن پرز لباس

همانطور که لباس ها با استفاده مداوم شروع به ساییدگی می کنند، الیاف ریز روی لایه های بیرونی لباس شما نیز در طول دوره های شستشو یا خشک کردن از بین می روند. این الیاف به مرور و در نهایت دوباره روی پارچه می نشینند و به مشکلی تبدیل می شوند که ما به آن ها پرز می گوییم.

در حالی که راه‌هایی برای جلوگیری از ایجاد پرز وجود دارد، مانند اطمینان از خالی بودن جیب‌ها قبل از شستشو یا استفاده از ورقه‌های خشک‌کن در چرخه‌های شستشو، زمانی فرا می‌رسد که باید یاد بگیرید چگونه از شر پرزها خلاص شوید. خوشبختانه انجام این کار نسبتاً ساده است، به خصوص با این راهنما که به شما کمک می کند تا راه هایی را برای از بین بردن پرزهای لباس خود پیدا کنید، پس با ژیلمو همراه باشید.

استفاده از غلتک پرز گیر برای از بین بردن پرز لباس

برای شروع شما می توانید از یک غلتک پرزگیر استفاده کنید. این غلتک ها را می‌توانید در اکثر سوپرمارکت‌ها در بخش خشک‌شویی یا در فروشگاه‌های پارچه و حیوانات خانگی پیدا کنید. برای استفاده از آن ها باید با برداشتن پوشش چسبناک از قسمت غلتک شروع کنید و سپس آن را روی پارچه ای که تمیز می کنید بغلتانید و درهمان حین ببینید که پرز روی غلتک می می چسبد.

 همانطور که به این کار ادامه می دهید، غلتک به آرامی از چسبندگی خودداری می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، باید یک لایه از غلتک را جدا کنید و یک ورقه جدید و چسبناک زیر آن قرار دهید تا پرزها از روی لباس پاک شوند.

برس پرز

به عنوان یک جایگزین، اگر یک غلتک پرز پیدا نکردید، می توانید یک برس پرز بخرید. برس های پرزدار با توجه به شکلشان شبیه یک برس مو هستند، اما به جای پرز، یک پد برای گرفتن پرز دارند. مانند قسمت نرمتر نوار چسب، پد باید با برس بر روی لباس و تیشرت موردعلاقتان کشیده شود تا پرزهارا جمع کند. نکته کلیدی در اینجا این است که سعی کنید کل لباس را در یک جهت شانه بزنید.

استفاده از ورق خشک کن برای از بین بردن پرز لباس

از آنجایی که ورق های خشک کن برای از بین بردن حالت استاتیک و جلوگیری از ایجاد پرز طراحی شده اند، می توانید از ورق خشک کن برای مالش پرز از روی پارچه استفاده کنید. برای این کار کافیست تا به سادگی ورق را بردارید و از آن برای پاک کردن پرزها در یک جهت بکشید. بعد از انجام این کار باید ببینید پرزها شروع به جمع شدن می کنند یا خیر، در صورتی که جواب مثبت بود می توانید به صورت دستی پرزهای ایجاد شده را بردارید.

نوار چسب بسته بندی عریض

شما می توانید از نوارهای بسته بندی عریض نیز برای از بین بردن پرز لباس استفاده کنید. برای این کار تکه ای از  نوار را برش دهید، آن را روی لباس قرار دهید و دوباره آن را جدا کنید تا پرز آن پاک شود. علاوه بر این، می توانید سعی کنید مقداری نوار را دور کف دست خود بپیچید (که سمت چسبناک آن به سمت بیرون باشد)، و سپس کف دست خود را روی پارچه قرار دهید و آن را بلند کنید. این کار باید همان نتایجی را به دست آورد که یک غلتک پرزدار می تواند ارائه دهد.

البته، اگر می‌خواهید این روش را راحت‌تر کنید، می‌توانید یک وردنه را با نوار چسب بپیچید و قسمت چسبنده آن رو به بیرون باشد و از آن برای از بین بردن پرز ها استفاده کنید. با غلتاندن این غلتک پرزدار خانگی روی پارچه می توانید پرزها را به سرعت از ناحیه بزرگی جدا کنید.

از بین بردن پرز لباس با دستکش لاستیکی

لاستیک روی دستکش ظرفشویی یک جایگزین عالی برای کمک به از بین بردن پرز است. برای این کار به سادگی دستکش را بپوشید و به آرامی دست خود را در یک جهت روی پارچه بمالید. این کار تمام پرزها را جمع می‌کند و در حالی که دستکش را روی پارچه می‌مالید، آن را از روی پارچه بیرون می‌آورد. به عنوان یک امتیاز اضافی، این ترفند برای از بین بردن خز حیوانات نیز جواب می دهد.

تیغ اصلاح

جالب است بدانید یک تیغ اصلاح معمولی می‌تواند نتیجه درخشانی برای از بین بردن پرزها انجام دهد. تیغی که می‌تواند پرزهای روی پارچه را به همراه پرز از بین ببرد، قطعاً گزینه‌ای است که ارزش بررسی دارد.

شما می توانید به سادگی یک تیغ تمیز و خشک بردارید، آن را روی پارچه قرار دهید و سپس تیغ را به سمت پایین روی پارچه بکشید تا لایه اول را بتراشید. در صورت نیاز، تیغ را تکان دهید تا پرزها از بین بروند و تا زمانی که همه پرزها از بین بروند به تیغ کشیدن روی پارچه ادامه دهید.

توجه داشته باشید که از فشار زیاد آوردن یا نگه داشتن تیغ در زاویه نامتعارف خودداری کنید، زیرا در  این صورت ممکن است پارچه را برش دهید و به آن آسیب بزنید.

اسفنج خیس

ترفند بعدی برای از بین بردن پرز لباس استفاده از اسفنج می باشد. ماهیت ساینده اسفنج یا پد تمیز کننده در این موقعیت به نفع شماست زیرا می توان از آن برای پاک کردن پرز نیز استفاده کرد. پس از خیس شدن اسفنج یا پد، باید آن را فشار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود و سپس به آرامی آن را روی لباس مورد نظر بمالید. نکته کلیدی این است که از سمت ناهموار اسفنج استفاده کنید زیرا در گرفتن پرز یا الیاف شل موثرتر است، همچنین سعی کنید اطمینان حاصل کنید که در یک زمان روی بخش های کوچک پارچه کار می کنید.

جوراب نایلونی/جوراب شلواری

به عنوان یک راه حل سریع دیگر، می توانید از یک جوراب نایلونی یا یک جفت جوراب شلواری نیز استفاده کنید. نایلون به خوبی می تواند تمام پرزهای لباس شما را بگیرد، بنابراین می توانید دست خود را داخل جوراب یا جوراب شلواری قرار دهید و از آن مانند دستکش لاستیکی برای مالش دادن پرزها استفاده کنید.

جلوگیری از پرز دادن لباس

استفاده از پرز در واشر لباسشویی منجر به پیدایش پرز روی لباس شما می شود، اگر قبلاً در ماشین لباسشویی شما پرز اضافی وجود داشته باشد امکان اینکه سایر لباس هایتان با مشکل پرز مواجه شوند زیاد است. پس از تمیز بودن واشر لباسشوییتان اطمینان حاصل کنید.

علاوه بر مورد بالا سرکه سفید نیز می تواند مشکل گشا باشد. استفاده سرکه سفید برای از بین بردن پرز نیز فوق العاده است. اضافه کردن یک فنجان سرکه سفید به همراه لباس‌هایتان در طول چرخه شستشو، ایستایی لباس‌هایتان را کاهش می‌دهد و از چسبیدن پرز به آن‌ها جلوگیری می‌کند.

سخن پایانی

پرزهای لباس به سادگی می توانند ماهیت استایلی و جذابیت لباس شما تا جای ممکن کاهش دهد. بنابراین، یادگیری نحوه خلاص شدن از شر آن قطعا به شما کمک می کند تا در لباس های خود به بهترین شکل ظاهر شوید! با روش‌های مختلفی که در بالا توضیح داده شد، می‌توانید بدون توجه به مقدار فیبری که با آن سروکار دارید، پرز را از روی لباس پاک کنید! با این حال شایان ذکر است که جلوگیری از ایجاد پرز، گزینه ساده‌تری در برابر پاک کردن آن از روی لباس است.

تا جایی که ممکن است، اطمینان حاصل کنید که فیلترهای ماشین لباسشوییتان به خوبی تمیز شده اند و برخی اوقات استفاده از کمی سرکه سفید در شست و شو می تواند به جلوگیری از نمایان شدن پرز ها کمک کند، همچنین می توانید از ورقه های خشک کن در چرخه خشک کن لباسشوییتان استفاده کنید تا ایستایی را به حداقل برسانید که به نوبه خود از چسبیدن پرزها جلوگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه دسته‌بندی‌ها سبد خرید 0 جستجو ورود/ثبت‌نام