استایل مونوکروم چیست؟

نوشته تحریریه ژیلمو

28 اردیبهشت 1402

مد و استایل

0 نظر

استایل مونوکروم چیست؟

احتمالاً در روزهایی که از روی تنبلی تصمیم می گیرید که یک لباس تک رنگ بپوشید برای شروع یک شلوار مشکی، یک یقه یقه اسکی مشکی را از کد لباس هایتان بیرون می آورید سپس کت چرمی مشکی و چکمه های مشکی خود را پوشیده و از در بیرون می روید.

شاید باور نکنید ولی داشتن استایل مونوکروم  به همین راحتی است، اما خب مشکی نیز ساده ترین رنگ برای شروع داشتن استایلی به این شکل به شمار می رود.

در حالی که ممکن است فکر کنید که لباس‌های تک رنگ انرژی و وقت کمتری برای  انتخاب مصرف می‌کنند ولی ست کردنشان بسیار مشکل می باشد، به خصوص اگر به رنگ‌های روشن یا رنگ‌های خنثی روشن علاقه‌مند باشید. استایل تک رنگ نیاز به آزمایش دارد تا بفهمید چه چیزی را دوست دارید و در چه لباسی احساس اطمینان خواهید کرد. لباس تک رنگ یک استایل بسیار ساده و تمیز است و  اگر به درستی انجام شود، یک ظاهر تک رنگ می تواند به اندازه یک لباس طرح دار یا ژاکت طرح دار جذاب باشد.

امروز با ژیلمو همراه باشید تا با هم نگاهی بیندازیم به استایل های مونوکروم و تک رنگ، این که چه چیزی یک استایل لباسی تک رنگ را تشکیل می‌دهد، و چگونه به تکه‌های موجود از کمد لباس خود به یک لباس تک رنگ شیک تبدیل کنید.

مونوکروم چیست؟

کلمه ” مونوکروم ” به دو قسمت تقسیم می شود: “مونو” به معنای تک و “کروماتیک” به معنای رنگ. بنابراین یک لباس تک رنگ از تکه های یک رنگ تشکیل می شود.

این موضوع بدان معنا نیست که شما فقط باید از سر تا پا مشکی یا قرمز یکدست بپوشید. بلکه استایل مونوکروم لذت لباس پوشیدن به شکل تک رنگ و همچنین پوشیدن سایه های مختلف از یک رنگ به شمار می رود که می تواند در ظاهر شما انقلابی به پا کند.

به عنوان مثال اگر برای رنگ قالب لباستان رنگ آبی را در نظر بگیرید و رنگ سفید را به تدریج به آن اضافه کنید، رنگ آبی به تدریج روشن تر می شود و در نتیجه رنگ های آبی روشن تر ایجاد می شود. اگر بخواهید رنگ مشکی را به آبی اضافه کنید، به تدریج تیره تر می شود و در نتیجه سایه های تیره تری ایجاد می شود. رنگ های روشن و سایه های تیره تک رنگ بهترین چیزی است که برای ایجاد یک لباس مونوکروم استفاده می شود.

به عنوان مثال، ممکن است برای تست کردن استایل مونوکروم با یک شلوار پشمی خاکستری زغالی شروع کنید، سپس آن را با یک بلوز خاکستری کبوتری بپوشانید، و یک جفت کتانی خاکستری تیره برای تکمیل لباس تک رنگ به ترکیب پوششتان اضافه کنید. در آخر نیز کافیست کمی جواهرات نقره ای بپوشید، و تمام!! شمت آماده هستید که یک استایل مونوکروم را در آینه مشاهده کنید.

لذت استفاده از ترکیب رنگ مونوکروم  این است که تقریباً با هر رنگی که انتخاب کنید کار می کند: بنفش، قرمز، آبی، سبز، قهوه ای، صورتی… بنابراین هیچ دلیلی وجود ندارد که شما به این استایل توجه نکنید زیرا حتماً رنگ‌های خاصی وجود دارند که با رنگ پوست، چشم‌ها و موهای شما فوق‌العاده به نظر می‌رسند. در این مورد،  ما درباره توصیه نسبت به انتخاب رنگ های مونوکروم که با رنگ پوست یا رنگ موی شما تداخل دارند، احتیاط می کنیم. این موضوع فقط انتخاب های بد را تقویت می کند و اگر رنگ پوسستان بیش از حالت عادی روشن است می تواند صورت شما را بی حال و مرده نشان دهد.

شروع استایل مونوکروم

اکنون که می دانید لباس مونوکروم  چیست و می خواهید یک ست لباس مونوکروم  بچینید. از کجا شروع می کنید؟

اولین قدم شما شاید ساده ترین آن باشد، با انتخاب رنگی که می خواهید بپوشید شروع کنید. همانطور که در بالا ذکر کردیم، مطمئن شوید که رنگ انتخابیتان، رنگی است که در کنار رنگ پوست و موهای شما عالی به نظر می رسد و شما در آن احساس راحتی می کنید. بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که رنگی بپوشید که پوست شما را درخشان کند یا خلق و خوی شما را تضعیف کند.

به عنوان تمرینی برای یادگیری نحوه تسلط بر استایل مونوکروم ، بیایید وارد کمد خود شویم و تمام وسایلی را که دارید به رنگی که می خواهید بپوشید بیرون بیاوریم. مطمئن شوید که همه شلوارها، دامن‌ها، لباس‌ها، ژاکت‌های پشمی و غیره را جمع آوری کرده اید. پس از چیدمان وسایل، با ترکیب کردن لباس های خود شروع به آزمایش کنید. ببینید چه چیزی با هم خوب به نظر می رسد، چه چیزی جواب نمی دهد، و لباس های مختلفی را انتخاب کنید که آیتم های مورد علاقه شما به طور معمول هستند!

در اینجا چند نکته برای استایل مونوکروم وجود دارد که باید هنگام ست کردن یک استایل مونوکروم به آنها باید توجه کنید.

بافت ها را در لباس مونوکروم خود مخلوط کنید

مطمئن شوید که بافت ها را در لباس مونوکروم خود مخلوط می کنید! شما می خواهید جذابیت بصری، عمق و بعد را به ظاهر خود اضافه کنید تا تک بعدی یا خسته کننده نباشد. پس اهمیت بافت ها در لباس مونوکروم اهمیت چند برابری پیدا می کند.

برخی از ترکیب‌های بافتی که می‌توانید با هم ست کنید عبارتند از: جین و پارچه ابریشمی، چرم و پنبه، جیر و ابریشم، پشم و لباس های پولک‌ دار.

همچنین در مورد بافت کفش یا چکمه خود نیز نکات ذکر شده را فراموش نکنید. آنها در افزایش علاقه به لباس و استایل شما نقش مهمی دارند. در نظر بگیرید که کفش‌های چرم، جیر یا ساتن چگونه با لباسی که می‌خواهید بپوشید، سازگاری دارند.

دستیابی به تعادل

هنگام ترکیب لباس هایتان موضوع تعادل را به خاطر بسپارید. این یک قانون برای هر ست کردن لباسی است، نه فقط لباس های مونوکروم. شما نمی خواهید یک رنگ شما را تحت تأثیر قرار دهد و به نوعی از چیزی که هستید کمتر و ضعیف تر دیده شوید. برعکس، شما می خواهید که لباستان شما را بلند قد و لاغر نشان دهد. برای رسیدن به این هدف، باید با نسبت ها بازی کنید. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد ست کردم یک لباس متعادل داشته باشید باید به خوبی ایده آل هایتان را در ظاهر و نوع لباس هایتان بشناسید.

به عنوان مثال، اگر یک تاپ زرد می‌پوشید، مطمئن شوید که آن را با کتانی مناسب ست کنید. همین امر در مورد ژاکت های حجیم تری که که در فصل های سرد تر می پوشید نیز صادق است،  ما پیشنهاد می کنیم آن را با شلوار جین تنگ و فاق بلند ست کنید.

نواحی مناسب را برجسته کنید

نواحی مناسب بدن خود را با استفاده از رنگ مناسب برجسته کنید. هنگام پوشیدن یک رنگ در رنگ ها و سایه های مختلف، باید به میزان تیره یا روشن بودن هر بخش توجه کنید.

به عنوان مثال: اگر باسن بسیار بزرگی دارید و می‌خواهید روی آن‌ها تاکید نکنید، شلوار یا دامن رنگ روشن نپوشید. گزینه جذاب تر، سایه تیره رنگ در نیمه پایینی و رنگ روشن تر در بالا تنه شما خواهد بود. مثل شلوار سرمه ای تیره و پیراهن آبی روشن تر.

همچنین می توانید یک کمربند به ست پوششی خود اضافه کنید تا کمر خود را به سادگی برجسته کنید. اگر لباس شما چشمگیر تر از معمول است و باید ساختار  خاصی به آن اضافه کنید، یک کمربند گزینه خوبی به شمار می رود.

رنگهای مونوکرومی را انتخاب کنید

نکته  بعد این است که بسیار مهم است که رنگی را انتخاب کنید که در برابر رنگ پوست و موهای شما عالی به نظر برسد. به عنوان مثال: اگر رنگ پوست شما بسیار روشن است و موهای بلوندی دارید، به جای رنگ مشکی تند، رنگ سرمه ای بپوشید. خانم‌هایی که پوست برنزه و موهای تیره دارند می‌توانند رنگ‌های عمیق‌تری مانند شرابی یا بادمجانی را انتخاب کنند.

اگر در دنیای لباس های مونوکروم تازه وارد هستید و مطمئن نیستید با چه رنگی باید شروع کنید، پیشنهاد ما رنگ‌های خنثی تیره مانند مشکی، سرمه‌ای، خاکستری و قهوه‌ای است. اگر احساس اعتماد به نفس می‌کنید، می‌توانید رنگ‌های تک رنگ تیره‌تر مانند شرابی، بادمجانی و سبز شکارچی را نیز امتحان کنید. اینها بهترین رنگ ها برای بازی هستند و به احتمال زیاد شما قبلاً لباس هایی در این رنگ های خنثی نیز در کمد لباستان موجود دارید.

اضافه کردن الگو در استایل مونوکروم

لباس های مونوکروم فقط نباید از لباس های مرسوم تشکیل شوند. شما می توانید الگوها یا پرینت ها را با استایلتان ترکیب کنید، اما به شما هشدار داده می شود که پیدا کردن الگوی مطابق با طرح رنگ شما کمی دشوارتر است.

برای افزودن جذابیت بصری و شکستن قالب های معمول، کافیست یک لباس چاپی از همان رنگی که با آن ست کرده اید، به پوششتان اضافه کنید. همچنین می توانید برای سرگرمی یک شال یا روسری طرح دار نیز به آن ها اضافه کنید.

یک مزیت کوچک

لباس های مونوکروم برای خانم های ریزه اندام عالی هستند. لباس پوشیدن تک رنگ می تواند شما را بلندتر و لاغرتر نشان دهد زیرا لباس تک رنگ یک خط یکپارچه از سر تا پا ایجاد می کند. پس حتما آن را امتحان کنید و نتیجه را زودتر ببینید!

گاهی اوقات زنان ریزه اندام از ترندهایی که ممکن است پوشیدن آنها دشوار باشد دوری می کنند، اما ما می گوییم که حتما آن را دنبال کنید. سعی کنید لباس هایی را پیدا کنید که برای اندام شما مناسب است و مطمئن شوید که آن را باکلاس نگه می دارید!

ترکیبات لباس در استایل مونوکروم

لباسی که عکسش در پایین این پاراگراف قرار دارد یک مثال عالی از مونوکروم است که در اقامتگاه باشکوه Bardessono در Yountville در طول یک سفر زمستانی به دره Napa عکس گرفته شده است، می توان گفت این استایل برای آب و هوای معتدل این منطقه عالی به نظر می آید. این ترکیب دامن و ژاکت ترکیبی عالی از لباس مجلسی و کژوال را ایجاد کرده است.

البته تنها رنگ مورد تاکید در این لباس خاکستری است. هر لباسی که در این تصویر می بینید خاکستری است، به استثنای رنگ آبی عینک آفتابی. ما تضاد دامن خاکستری نقره‌ای براق و یقه‌پوش خاکستری را بسیار دوست داریم و به شما نیز توصیه می کنیم. براق بودن دامن پولک دار بُعد دیگری به این استایل مونوکروم می بخشد، در حالی که خود پولک ها بافت متفاوتی به آن اضافه کردند.

بافت یک عنصر مهم در کنار هم قرار دادن ظاهرهای مونوکروم است. اگر لباس تک رنگ شما از همان پارچه تشکیل شده باشد، همانطور که در بالا یاد گرفتید احتمالاً کسل کننده به نظر می رسد.

از آنجایی که اینها لباس های زمستانی بودند،  با یک رنگ خوش خلق تر ست لباس انتخاب شده است. اگر خواستید تا در تابستان لباس تک رنگ بپوشید، توصیه ما این است که رنگ روشن تری را انتخاب کنید، در حالی که بهار رنگ های پاستلی را فرا می خواند و پاییز خواستار رنگ های غنی جواهرات سلطنتی است.

در صورتی که به دنبال دانستن اطلاعات درباره کالر بلاکینگ در فشن هستید نیز می توانید از ژیلمو کمک بگیرید.

چند نکته مهم استایل مونوکروم

در ادامه مقاله برخی از نکات استایلی را که فراتر از رسیدن به یک ترکیب رنگی منطبق با هم است را باز کنیم. با این راهنمایی، می توانید لباس های پویا و جالبی بسازید که در هر شرایطی شما را زیبا تر از همیشه نشان می دهد.

بافت پارچه را با هم ترکیب کنید

همانطور که در مقاله به آن اشاره شد اهمیت بافت پارچه ها در استایل مونوکروم بسیار مهم است.

در استایل مونوکروم وقتی یک رنگ می پوشید، به خصوص اگر رنگ خنثی تر و ملایم تر باشد، باید توجه داشته باشیدکه به لباس عمق دهید. یک راه آسان برای انجام این کار بازی با بافت پارچه های مختلف است. یک لباس کاملاً خاکستری یا خرمایی می تواند یک بعدی و غیر جذاب برای چشم ظاهر شود. بنابراین می توانید به ترکیب آن با  ابریشم و پنبه، جین و پولک، یا چرم و توری فکر کنید. توجه داشته باشید که با پارچه های بسیار زیادی می توانید این یک دست بودن را از بین ببرید، فقط باید کمی دقت کنید.

انتخاب رنگ صحیح در استایل مونوکروم

ساده ترین رنگ یا سایه برای شروع یک مبتدی مونوکروم مشکی، سفید یا ترکیبی از سیاه و سفید است. رنگ‌های خنثی تیره مانند سرمه‌ای، قهوه‌ای و خاکستری نیز سکوی پرتابی امن برای ورود شما به مد مونوکروم هستند. اما اگر رنگ مشخصی دارید که بدون زحمت فکر کردن و گشتن می تواند از شما تعریف کند، با قوانین بازی نکنید و به دنبال ظاهری روشن و جسورانه باشید که باعث می شود هنگام قدم گذاشتن به دنیا احساس اعتماد به نفس داشته باشید.

انتخاب صحیح لوازم جانبی

اکسسوری‌ها در یک استایل فقط چیزی اضافه برای کمی زیبایی بیشتر نیستند؛ آنها به تنهایی می توانند ستاره نمایش باشند. کمربند را با سگک نگین‌دار تصور کنید که بدون زحمت کمر را می‌بندد و درعین‌حال کمی درخشش را به یک مجموعه تمام مشکی می‌افزاید.

بنابر این انتخاب اکسسوری صحیح نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

سخن پایانی

استایل مونوکروم می تواند تکه پازل گم شده شما در انتخاب لباس های مناسب برای موارد روزمره و غیر روزمره شما باشد، فقط در صورتی که نهایت دقت و ظرافت در انتخاب آن ها رعایت شده باشد.

امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد که بدانید استایل مونوکالر چیست و چگونه می توان رنگ های تک رنگ را در یک لباس به کار برد. دفعه بعد که لباس شیک خود را کنار هم ست می کنید، نکات استایل این مقاله را به یاد بیاورید تا معجزه ای در پوشش لباس هایتان مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه دسته‌بندی‌ها سبد خرید 0 جستجو ورود/ثبت‌نام