21 راز مهم داشتن زندگی خوشحال

نوشته تحریریه ژیلمو

17 فروردین 1403

سبک زندگی

0 نظر

21 راز مهم داشتن زندگی خوشحال

تا به امروز همه ما بارها به این موضوع فکر کرده ایم که داشتن یک زندگی خوشحال نیازمند چه پیش نیاز هایی است؟ شاید بتوان این گونه گفت که بسیار ناراحت کننده است که چرا شادی اغلب از دید مردم دست نیافتنی است و مغز ما به سادگی به این طریق سیم کشی نشده است که هر زمان اراده کنیم شادی را وارد زندگیمان کنیم. تصور بر این است که مغز ما برای زنده ماندن، محافظت از خود و حفظ امنیت ما تکامل یافته است. اما خب شاید این موضوع کمی از واقعیت به دور باشد.

در این مقاله از مجله ژیلمو با ما همراه باشید تا با هم بررسی کنیم و ببنیم که برای داشتن یک زندگی شاد و خوشحال چه مراحلی را باید طی کنیم.

راز های زندگی خوشحال

سوال اصلی در این موضوع این است که چگونه شادی بیشتری در زندگی خود پیدا کنیم؟ مانند هر چیز دیگری، پرورش شادی مداوم نیاز به تمرین دارد. به طور ساده و در یک جمله این گونه می توان گفت، ما باید خط پایه خود را بازنشانی کنیم. این موضوع نیز یک شبه اتفاق نمی افتد، اما در اینجا و ادامه مقاله 21 کاری که می توانید هر روز انجام دهید تا رازهای زندگی شادتر را کشف کنید، برای شما جمع آوری شده است.

۱- روی مثبت اندیشی تمرکز کنید

برای یافتن شادی درازمدت، باید مغز خود را از یک ذهنیت منفی به یک ذهنیت مثبت آموزش دهید. برای این موضوع می توانید این موارد را امتحان کنید: یک تا دو دقیقه را به دنبال نکات مثبت در زندگی خود بگذرانید. این کار را سه بار در روز به مدت 45 روز انجام دهید و مغز شما به طور خودکار شروع به انجام آن خواهد کرد.

همچنین باید سعی کنید تا یک شعار مثبت برای آن روز انتخاب کنی (چیزی که برای خود تکرار خواهید کرد) مانند “امروز زیباست” یا “من برای همه چیزهایی که دارم احساس سپاسگزاری می کنم.” و وقتی همه چیز به سمت منفی و ناراحتی پیش می رود، یک لحظه تلاش کنید و آن را از دریچه یک نور مثبت ببینید. هرگز اهمیت شناخت خطوط روشن و طلایی مسیر را در زندگیتان دست کم نگیرید.

2. پیروزی های کوچک را جشن بگیرید

زندگی پر از فراز و نشیب است، اما در این بین ما پیروزی های کوچک زیادی داریم که مورد توجه قرار نمی گیرند. سعی کنید تا لحظاتی را برای جشن گرفتن این بردهای کوچک اختصاص دهید. آیا تمام کارهایی را که در فهرست کارهایتان وجود دارد که در آن به تعویق انداخته اید، بررسی کرده اید؟ آیا در نهایت هزار ایمیلی که صندوق ورودی شما را پر کرده بودند را پاک کردید؟ و هزاران مورد از این آیا ها کوچک که بعد از انجام این دستاوردهای کوچک می توانید از خودتان لذت برده و کمی خوشحال تر باشید.

3. تعادل کار و زندگی خود را پیدا کنید

کار مقدار زیادی از زمان روز ما را می گیرد، اما نباید شغلمان تنها کاری باشد که در طول روز انجام می دهیم. مهم این است که فعالیت ها و علایق خود را فراتر از شغل خود دنبال کنیم. آیا شما سرگرمی خاصی برای خود دارید؟ آیا با دوستان و عزیزان وقت می گذرانید؟ آیا ورزش می کنید؟ ایجاد تعادل در زندگی شما استرس را کاهش می دهد و به شما راه های دیگری برای ابراز وجود و سرگرمی می دهد.

4. داشتن ذهن آگاه را تمرین کنید.

سیستم فکری ما این گونه است که میانجیگری ذهن با جلب آگاهی و توجه شما به لحظه حال عمل می کند. این موضوع در مورد عدم قضاوت و پذیرش احساسات شماست. تمرین ذهن آگاه به معنای حضور، آگاه بودن و کنجکاوی است. پذیرفتن چیزی که از آن رنج می‌بریم استرس را کاهش می‌دهد و به ما کمک می‌کند موقعیت‌ها را همان‌طور که هستند ببینیم. از طریق ذهن آگاه، می توانیم آرامش و تایید را در خود پیدا کنیم.

5. خلاق باشید

ممکن است هنرمندان را افرادی بداخلاق و افسرده تصور کنید، اما مطالعات نشان می دهد که درگیر شدن در فعالیت های خلاقانه به طور منظم، در واقع به پرورش ذهنیت شادتر کمک می کند. کسانی که وقت خود را با استفاده از تخیل و خلاقیت می گذرانند، اشتیاق بیشتری دارند و احتمال بیشتری دارد که احساس خوشبختی و رفاه طولانی مدت داشته باشند. چنین فعالیت های خلاقانه ای می تواند شامل نوشتن، نقاشی، طراحی و اجرای موسیقی باشد.

6. ناقص بودن را بپذیرید

بسیاری از ما برای رسیدن به کمال تلاش می کنیم، در واقع ما می خواهیم خود را تحت فشار قرار دهیم تا بهترین خودمان باشیم. اما برای اینکه واقعاً یک فرد شاد باشید، باید نقصی را که بخشی از زندگی روزمره است در آغوش بگیرید. به طور کلی کمال غیرممکن است و نگه داشتن خود و دیگران در چهار چوب معیارها بیهوده است. ما همیشه در نهایت احساس ناامیدی خواهیم داشت. بپذیرید که زندگی ناقص است و بدانید که زیبایی و لطف در آن نقص وجود دارد.

7. کاری را که دوست دارید انجام دهید.

اگر از شغل خود متنفر باشید، حفظ شادی کلی بسیار سخت است. بهترین سال های زندگی خود را در یک شغل بدون شادی هدر ندهید، حتی اگر در حال پرداخت صورت حساب ها باشد.

توجه داشته باشید که به چه چیزی علاقمندید؟ یا واقعاً به چه چیزی علاقه دارید؟ روی ایجاد شغل در زمینه‌ای تمرکز کنید که به شما انگیزه می‌دهد و سطح بالایی از رضایت را برای شما به ارمغان می‌آورد و ذهنیت شادی شما به طور تصاعدی بالا می‌رود.

8. عاقلانه خرج کنید

این وسوسه انگیز است که باور کنید هرچه پول بیشتری داشته باشید، شادتر خواهید بود. اما واقعیت این است که این نحوه خرج کردن پول است که به شما کمک می کند احساس شادی بیشتری داشته باشید. کلید ماجرا این است که سعی کنید همیشه پول هایتان را عاقلانه خرج کنید. خرج کردن پول برای کسب تجربه، مسافرت، وعده غذایی، کنسرت و… می تواند ما را شادتر کند زیرا آن تجربیات را با دیگران به اشتراک می گذاریم. شادی مرتبط با دارایی های مادی محو می شود، اما تجربیات به ما کمک می کنند تا هدف و اشتیاق خود را در زندگی مشخص کنیم.

9. در لحظه زندگی کنید

افکار و احساسات ما اغلب حول محور گذشته یا آینده می چرخد. واقعیت همان چیزی است که شما در همین لحظه تجربه می کنید. آنچه در حال حاضر از آن عبور می کنید چیزی است که گاهی اوقات می خواهیم از آن واقعیت فرار کنیم. اما وقتی در زمان حال می مانیم، کاملاً درگیر زندگی خود هستیم. برای زندگی در لحظه تلاش کنید و مشاهده خواهید کرد که در آن لحظه قدردانی عمیق تری از زندگی خود خواهید داشت.

10. شکرگزاری را در خود پرورش دهید

سعی کنید تا راه هایی برای پرورش شکرگزاری آن هم به صورت روزانه پیدا کنید. سپاسگزاری و قدردانی برای همه چیزهایی که دارید، شما را شادتر و راضی تر می کند. قدردانی در واثع یک نوع سپاسگزاری از آنچه در زندگی دریافت کرده اید، است. شاید هدایا و دارایی هایتان آن قدر که نشان داده می شود ملموس یا نامشهود باشند. وقتی هر روز زمانی را صرف اعتراف به همه چیزهای خوب در زندگی روزمره می کنید، خواهید دید که چیزهای خوب بیش از آنچه تصور می کنید وجود دارد و خواهید دید که غم و اندوه، اضطراب و افسردگی در روتین زندگیتان کاهش می یابد.

11. پس بدهید

سعی کنید با وقت و پول خود سخاوتمند باشید و به دیگران و نیازمندان تا جای توانتان ببخشید. همیچنین سعی کنید تا به کسانی که دوستشان دارید و به آنها اهمیت می دهید هدیه دهید. کسانی که پس می دهند حس ایثار و انسان دوستی دارند. کسانی که در خرج کردن پول برای دیگران سخاوتمندانه هستند، از سلامتی برخوردارند، شاید به این دلیل که بخشیدن تأثیر خوبی دارد می تواند فشار خون و استرستان را تا حد زیادی کاهش دهد.

12. خودتان را غافلگیر کنید

اگر حوصله تان سر رفته باشد یا نسبت به زندگی احساس خوشبختی نداشته باشید، حس کردن احساس خوشبختی سخت است. بخشی از ماهیت احساس شادی داشتن احساس تحریک، علاقه و کمی شگفت زده شدن از زندگی است. پس با تعیین اهداف خارج از منطقه امنتان، خود را شگفت زده کنید.

علاوه بر این سعی کنید تا جای ممکن خود را در موقعیت های جدید یا غیرمنتظره قرار دهید. برای خود اهداف تعیین کنید و سپس برای رسیدن به آنها تلاش کنید. و به یاد داشته باشید که از سواری لذت بخشی که زندگی به شما می دهد لذت ببرید!

13. به موسیقی گوش دهید و با آن درگیر شوید

گوش دادن به موسیقی روحیه ما را بالا می برد. این موضوع باعث می شود احساس بهتری داشته باشیم. دلیل این موضوع تا حدی به این دلیل است که گوش دادن به موسیقی باعث می شود مغز ما دوپامین را ترشح کند، یک ماده شیمیایی عصبی مرتبط با لذت و پاداش. کسانی که از طریق رقص یا از طریق شرکت در کنسرت با موسیقی درگیر می شوند، سطح بالایی از شادی و احساس خوب بودن را گزارش می دهند.

14. شما می توانید انجام دهید

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای افزایش شادی خود انجام دهید این است که همیشه خود خودتان باشید. این بدان معناست که به تایید دیگران وابسته نباشید، بلکه خود را همانگونه که هستید بپذیرید. مدتی را صرف شناخت خود کنید. چه چیزی شما را تعریف می کند؟ به چه چیزی اعتقاد دارید؟ شما چه کسی هستید؟ پس سعی کنید تا به دنبال راه هایی باشید که همیشه در زندگی خود بهترین و واقعی ترین ایفای نقش را داشته باشید.

15. روابط معنادار ایجاد کنید

شادی، عشق، دوستی و اجتماع دست به دست هم می دهند تا شما زندگی خوشحالی داشته باشد. ما به عنوان انسان نیاز اساسی به تعامل و ارتباط با دیگران داریم. ما به طور طبیعی به دنبال هم قبیله ای های خود هستیم، افرادی که از ما حمایت می کنند، ما را درک می کنند و از طریق ترن هوایی زندگی در کنار ما خواهند بود. بدون روابط معنادار، ما تنها و منزوی هستیم. در نتیجه وقتی به دنبال خوشبختی با دیگران باشیم، شادتر هستیم.

16. هیچ چیز با شما قابل مقایسه نیست

از مقایسه خود با همه اطرافیان خود دست بردارید. مهمتر از همه، مقایسه کردن چیزهای خود با همه چیزهایی که دیگران دارند را متوقف کنید. رسانه های اجتماعی راهی دارند که به ما این احساس را می دهند که دیگران چیزی را بهتر و با کیفیت تر از ما دارند و آن را به مدل بهتری تجربه می کنند. هر چند وقت یکبار پیمایش در فید خبری به شما احساسات منفی می دهد؟ اجازه دادن ریشه یابی به حسادت و کینه، قدردانی از آنچه داریم را از ما سلب می کند. در نتیجه هر چه زودتر این مقایسه های احمقانه را دور ریخته و فراموش کنید.

17. دست از نگرانی بردارید

نگرانی مداوم در مورد همه چیز باعث ایجاد اضطرابی سمی می شود، جایی که ذهن شما غرق در افکار منفی و مارپیچ گونه است. نگرانی‌ها ذهن شما را آزار می‌دهند و باعث می‌شوند از چیزهایی که اغلب کنترلی روی آن‌ها ندارید، بترسید و دلهره داشته باشید. گاهی اوقات ما معتقدیم که اگر به اندازه کافی نگران باشیم، می توانیم از اتفاقات بد جلوگیری کنیم. اما حقیقت این است که وقتی نگرانی شما را فراگرفته است، نمی توانید شادی یا حتی رضایت را تجربه کنید.

پس نگرانی های مسموم را نیز از خود دور کنید.

18. با افراد شاد معاشرت کنید

آیا تا به حال با یک فرد عبوس معاشرت کرده و حس ناراحتی در شما ایجاد شده است؟ این موضوع به این دلیل است که خلق و خوی در افراد مختلف می تواند مسری باشد. به نظر می رسد که احساسات می توانند از فردی به فرد دیگر منتقل شوند و هر چه بیشتر تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم، احساسات و رفتارهای ما بیشتر هماهنگ می شوند. یکی از رازهای خوشبختی درازمدت این است که خود را با افرادی احاطه کنید که ذهنیت شادی دارند.

19. زمانی را در طبیعت بگذرانید

برخی از محققان بر این باورند که نسل امروزی در واقع از یک اختلال کمبود طبیعت رنج می برد. مطالعات نشان داده اند که هر چه زمان بیشتری را در طبیعت بگذرانیم و با دنیای طبیعی اطرافمان ارتباط بیشتری داشته باشیم، احساس شادی بیشتری در ما ایجاد می کند. ارتباط ما با طبیعت نیز در حفظ احساسات مثبت و سلامت روان نقش دارد. در نتیجه حضورتان را در طبیعت را پر رنگ کنید.

20. خاطرات خوش را مرور کنی.

چرا ما همه چیز را یکپارچه سازی شده با سیستم عامل و دقیق دوست داریم؟ شاید به این دلیل که دلتنگی ما را خوشحال می کند. احساسات نوستالژیک یا یادآوری گذشته مان می تواند به ما کمک کند تا با احساس عشق و احساس شگفتی و رضایت دوباره ارتباط برقرار کنیم. گذشته ما، ما را شکل می دهد و هویت ما را مشخص می کند. وقتی لحظات خوب و خاطرات خوش را به یاد می آوریم، می توانیم اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم و احساس نزدیکی به اطرافیان خود کنیم.

21. از پوشیدن لباس های مورد علاقتان فرار نکنید

همه ما دوست داریم که لباس های مورد علاقمان عمر مفید طولانی تری داشته باشند و سعی می کنیم برای رسیدن به این مهم تا جای ممکن از پوشدن آن ها اجتناب کنیم. اما دیگر این موضوع کافیست. همه لباس ها روش های شست و شوی مختص به خود را دارند که در برچسب شست و شویشان به طور واضح اطلاعات مورد نیازتان را نمایش می دهد. در نتیجه با خیال راحت لباس های مورد علاقتان را پوشیده و بعد از کثیفی به سادگی آن ها را شسته و مانند روز اول تحویل بگیرید. پوشیدن شومیز مشکی سر آستین گلدوزی محبوبتان! کلیدی برای افزایش اعتماد به نفس شماست و همین موضوع می تواند خوشحالی را به زندگیتان وارد کند.

اگر دوست دارید تا بیشتر از آیریس ون هرپن و زندگی آن بدانید حتما سری به مقاله زندگی نامه آیریس ون هرپن در مجله ژیلمو بزنید

سخن پایانی

داشتن یک زندگی خوشحال نیازمند قدم های محکم و مداوم از سوی شماست که پیاده سازی آن ها می تواند کمک زیادی در بالا بردن درصد خوشحالی زندگیتان کند. امروز در مجله ژیلمو سعی کردیم تا شما را با 21 راز مهم در پیدا کردن خوشحالی زندگی آشنا کنیم تا ساده تر از هر زمانی بتوانید مسیر زندگیتان را به سمت خوشحالی تغییر جهت دهید. امیدواریم که مطالعه این مقاله توانسته باشد خوشحالی را هرچند محدود وارد روزمره و زندگیتان کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه دسته‌بندی‌ها سبد خرید 0 جستجو ورود/ثبت‌نام